پگاه آرمان عدالت

با ما همراه باشید

ارث

هنگامی که صحبت از ارث و میراث می‌کنیم کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که با این مسئله مواجه نشده باشد. مثلا هنگام تقسیم ارث و میراث مشاجره و اختلاف‌های زیادی بین افراد خانواده بوجود می‌آید. از سویی انجام کارهای مربوط به انحصار وراثت و حضور در دادگاه برای طی مراحل قانونی تقسیم ارث بسیار طولانی و خسته‌کننده است.

 به همین دلیل انتخاب یک وکیل آشنا به امور ارث و قوانین مربوط به ارث و تقسیم آن بسیار لازم و ضروری است. مشاوره با یک وکیل با تجربه و متخصص برای ارث و میراث و انجام مراحل حقوقی توسط وکیل، نه تنها پروسه تقسیم ارث را آسان می‌کند. بلکه احتمال اشتباه در نحوه تقسیم ارث و میراث را به حداقل خواهد رساند.

آشنایی با مفاهیم مربوط به تقسیم ارث

 

مورث

به فردی اطلاق می‌شود که از فوت کرده و دارایی و اموال خود را به جا گذاشته است.

وارث

به فرد و یا افرادی اطلاق می‌شود که از مورث ارث خواهند برد و دارایی‌های مورث بین این افراد تقسیم می‌شود.

 

ترکه یا میراث

تمام اموال منقول و غیرمنقول که مورث بعد از فوت خود برای اطرافیان باقی گذاشته است، ترکه یا میراث نام دارد.

پس از فوت شخص برای رسیدگی به اموال و همچنین تقسیم ارث و میراث باید علاوه بر وصیت نامه گواهی انحصار وراثت نیز وجود داشته باشد. از بزرگترین مشکلاتی که در مسئله ارث مطرح می‌شود، عدم آشنایی اشخاص با مسائل قانونی ارث و میراث است. علاوه بر این موارد بسیاری از افراد نمی‌دانند آیا واجد شرایط دریافت ارث هستند یا خیر. 

و همچنین بسیاری از افراد تمایل دارند از میزان ارثیه دریافتی خود مطلع شوند. مازاد بر تمام موارد گفته شده اخذ برگه انحصار وراثت تقریباً حدود 6 ماه زمان می‌برد. یک وکیل با تجربه برگه انحصار وراثت را در زمانی کمتر از 3 ماه از مراجع قضایی اخذ می‌کند. علاوه بر این با طی پروسه قانونی ارث از تضییع حقوق افراد جلوگیری می‌کند.

چه کسانی واجد دریافت ارث هستند؟

تمام افرادی که متوفی رابطه خونی داشته باشند از او ارث خواهند برد. علاوه براین افرادی که ارتباط خونی با شخص دارند، سایر افراد مانند همسر متوفی نیز از او ارث خواهند برد.

براساس طبقات ارث تقسیم مراث صورت خواهد گرفت. براین اساس طبقات ارث به موارد ذیل تقسیم می‌شود:

طبقه اول 

پدر، مادر، فرزندان شامل افراد طبقه اول است که ارث می‌برند در صورتیکه همه فرزندان فوت نمایند به نوه‌ها ارث می‌رسد.

طبقه دوم

پدربزرگ، مادر بزرگ، خواهران و برادران نیز در این طبقه جای می‌گیرند در صورت فوت خواهران و برادران ارث به فرزندان آن‌ها خواهید رسید.

 

طبقه سوم

خاله‌ها، دایی‌ها، عمه‌ها و عموها در طبقه سوم قرار می‌گیرند. اگر همه این افراد فوت نمایند فرزندان آن‌ها در این طبقه قرار خواهند گرفت.

 

در ادامه لازم به ذکر است که اگر از طبقه قبلی حتی یکنفر زنده باشد، به طبقات بعدی هیچگونه ارث تعلق نخواهد گرفت. به عنوان مثال در صورتیکه شخصی که فوت می‌کند فرزند نداشته باشد و پدر و مادرش فوت کرده باشند در صورت وجود حتی یک خواهر یا برادر به فرزندان خواهران و برادران دیگر که فوت کرده‌اند هیچگونه ارثی تعلق نخواهد گرفت.

 

 پروسه قوانین ارث و میراث تا حد زیادی پیچیده است.  از سویی ممکن است به خاطر اختلاف بین وراث حقی یکی از وراث ضایع شود. به همین دلیل وجود یک وکیل با تجربه و متخصص برای جلوگیری از ضایع شدن هریک از وراث و تسریع روند تقسیم ارث بسیار لازم و ضروری است. 

 

قوانین ارث برای زن و شوهر

زوجین در صورت عقد دائم از یکدیگر ارث می‌برند. در عقد موقت به زن و یا مرد ارث تعلق نمی‌گیرد. فرقی نمی‌کند مدت زمان عقد موقت هرچقدر هم طولانی باشد، هیچگونه ارثی به زوجین تعلق نخواهد گرفت.

زن و شوهر از جمله افرادی هستند که بدون قرار گرفتن در طبقات ارث از یکدیگر ارث می‌برند. سهم زن و شوهر از ارث کاملاً در قانون مشخص است. قانونگذار هنگام تقسیم ارث اول حقوق زن و یا شوهر را پرداخت می‌کند و بعد نوبت به سایر وراث خواهد رسید. اما نکته بسیار مهمی که در ارث زوجین مطرح می‌شود این است که اگر طلاق از نوع رجعی باشد یعنی در مدت عده بتوانند به یکدیگر مراجعه نمایند، ارث به هریک از طرفین در صورت فوت تعلق می‌گیرد.

 

علاوه بر موارد فوق در شرایطی که مردی در هنگام بیماری همسرش را طلاق دهد و در طی یکسال از زمان طلاق به علت همان بیماری فوت نماید، همسرش در صورتیکه ازدواج مجدد انجام نداده باشد از او ارث می‌برد. همچنین مهریه زن از ارثی که او دریافت می‌کند جداست و قانوگذار پس از پرداخت مهریه زن اقدام به تقسیم میراث بین وراث می‌کند.

 

 در مورد ارث و مهریه زوجه بعد از فوت زوج نکات و قوانین متعددی وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر حتماً باید با یک وکیل متخصص در این زمینه که دارای تجربه زیادی باشد صحبت کرد تا حقوق زوجه در آینده تضییع نشود. انتخاب وکلای با تجربه و آشنا به قوانین حقوقی پرونده ارث زوجه از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

 

کلام آخر

مسئله ارث و میراث از آن دسته مسائلی است که کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که در طول عمر خود با آن سر و کار نداشته باشد. در جریان تقسیم ارث در بسیاری از مواقع اگر همه چیز تحت نظارت نباشد، حقوق بسیاری از افراد ضایع می‌شود. چه بسیار از افرادی که به علت عدم آگاهی در هنگام تقسیم ارث و میراث حقشان ضایع می‌شود.

 

این روزها با وجود وکلای برجسته و با تجربه کمتر حق افراد در مسئله ارث و میراث ضایع می‌شود. از سویی به دلیل حساسیت پرونده ارث وکیلی که تعیین می‌شود باید علاوه بر تجربه زیاد در این زمینه با قوانین ارث نیز به خوبی آشنا باشد.  پگاه آرمان عدالت با داشتن سالیان طولانی تجربه و همچنین استفاده از وکلای با تجربه و متخصص در زمینه مباحث ارث و قوانین مربوط به آن به بهترین نحو ممکن می‌توانند شما را راهنمایی و از بوجودآمدن مشکلات بعدی در آینده جلوگیری نمایند. وکیل با تجربه و آگاه به قوانین ارث در زمان کوتاه‌تری اقدام به اخذ برگه انحصار وراثت می‌نماید و ضمن تسریع روند قانونی پرونده ارث از تضییع حقوق همه وراث جلوگیری می‌کند. 

 

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *