پگاه آرمان عدالت

با ما همراه باشید

انحصار وراثت

از مهمترین مراحل بعد از فوت فرد تقسیم دارایی‌های متوفی می‌باشد. برای تقسیم دارایی‌ها بین وراث حتماً باید انحصار وراثت صورت گرفته باشد. انحصار وراثت از مهمترین مباحث تقسیم ارث است. به خاطر اینکه تا زمانیکه انحصار وراثت انجام نشود، افراد حق تقسیم ارث را ندارند.

اخذ برگه انحصار وراثت و طی مراحل قانونی مقداری زمانبر و از نظر قانونی دشوار است. به همین خاطر افراد با تجربه و آشنا به قانون و مراحل انجام کار باید اقدام به انجام مراحل قانونی انحصار وراثت نمایند تا پروسه آن به درستی و در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود. از جمله این افراد با تجربه وکلای آشنا به پرونده‌های حقوقی ارث و قوانین مربوط به آن هستند. وکلای  پگاه آرمان عدالت با بررسی پرونده های متعدد در زمینه ارث و انحصار وراثت آماده مشاوره و کمک به شما عزیزان در تمام پروسه ارث هستند.

انحصار وراثت چیست و چه مراحلی دارد؟

پس از مشخص شدن وراث متوفی، نخستین اقدامی که باید برای تقسیم اموال صورت پذیرد، انحصار وراثت است. انحصار وراثت در حقیقت مشخص کردن سهم الارث هریک از وراث است. وراث با انحصار وراثت متوجه سهم خود از اموال منقول و غیرمنقول متوفی می‌شوند.

از آنجا که پروسه انحصار وراثت کاری طولانی و پیچیده است، بسیاری از افراد حوصله انجام اینکار را ندارند و آن را به وکیل واگذار می‌کنند.

نحوه صدور گواهی انحصار وراثت

جهت دریافت گواهی انحصار وراثت باید یکی از وراث به دفتر شورای حل اختلاف محل اقامت متوفی مراجعه و مدارک مورد نیاز را جهت انحصار وراثت ارائه نماید. همچنین وکیل میتواند به جای یکی از وراث در محل حضور ‌یابد.

در شورای حل اختلاف بعد از بررسی مدارک گواهی انحصار وراثت صادر خواهد شد. در برگه انحصار وراثت به طور دقیق اسامی وراث و سهم آنها از اموال منقول و غیر منقول به طور کامل مشخص می‌شود. مدارک مورد نیاز برای ارائه به شورای حل اختلاف جهت دریافت برگه انحصار وراثت شامل موارد زیر است:

 • شناسنامه متوفی
 • گواهی فوت
 • عقدنامه
 • کپی شناسنامه کلیه وراث
 • وصیت نامه فرد متوفی
 • استشهادیه محضری

بررسی مشکلات احتمالی در حین روند انحصار وراثت

از بزرگترین مشکلاتی که در پروسه انحصار وراثت پیش می آید، عدم تمایل به همکاری بعضی از ورثه و یا نامشخص بودن مکان آنها است. در اینگونه موارد حتماً باید به یک وکیل برای رفع مشکل مراجعه کرد. وکیل با استعلام مدارک سایر ورثه از ثبت احوال و تکمیل مدارک برای صدور گواهی انحصار وراثت اقدام می‌کند.

بررسی مراحل صدور گواهی انحصار ورثه

 • مراجعه به شورای حل اختلاف محل اقامت متوفی و پرکردن فرم
 • ذکر اسامی تمامی وراث و نسبت آن‌ها با متوفی
 • تایید فرم حاوی اسامی وراث توسط دفتر اسناد رسمی
 • حضور دو شاهد برای شهادت درباره صحت اطلاعات
 • تهیه لیستی از اموال منقول و غیر منقول متوفی
 • تکمیل اظهارنامه مالیاتی و مشخص شدن مالیات سهم هریک از وراث
 • تحویل فرم انحصار وراثت، رسید گواهی مالیات ارث، درخواست نامه گواهی انحصار وراثت به شورای حل اختلاف
 • انتشار آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار
 • صدور گواهی انحصار وراثت

هریک از وراث با در دست داشتن مدارک لازم می‌توانند این مراحل را انجام دهند. اما با توجه به اینکه مراحل کار بسیار خسته‌کننده و طولانی است. بهتر است پروسه کار به یک وکیل با تجربه واگذار شود. پگاه آرمان عدالت از آن دسته موسساتی است که با داشتن وکلای با تجربه در زمینه اخذ برگه انحصار وراثت، در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به دریافت برگه انحصار وراثت می‌نمایند.

کلام آخر

به محض فوت هر فردی اولین مسئله‌ای که مطرح می‌شود مسئله ارث و میراث کلیه وراث است.  بسیاری از ما شاهد اختلافات زیادی بین افراد در زمینه ارث هستیم. این اختلافات مخصوصاً وقتی بیشتر می‌شود که فرد متوفی هیچگونه وصیت نامه نداشته باشد. یکی از مهمترین کارهایی که برای تقسیم ارث باید صورت بگیرد، گرفتن گواهی انحصار وراثت است.

گواهی انحصار وراثت از مهمترین مدارک لازم برای تقسیم ارث بین وراث است. در این گواهی میزان ارث هریک از وراث مشخص شده است. برای گرفتن گواهی انحصار ورثه حتماً باید با در دست داشتن مدارک لازم مانند شناسنامه  و اسامی وراث و… به شورای حل اختلاف محل سکونت متوفی مراجعه نمائید.

پگاه آرمان عدالت با داشتن وکلای با تجربه و متخصص در این زمینه جهت انجام تمامی کارهای مربوط به ارث از جمله اخذ برگه انحصار وراثت در تمام لحظات از ابتدای شروع پروسه کار تا  پایان کار در کنار شما عزیزان خواهد بود. استخدام یک وکیل زبده و با تجربه در زمینه ارث و انحصار وراثت به شما عزیزان کمک می‌کند تا بتوانید پروسه تقسیم اموال را با سرعت بیشتر و بدون هیچگونه استرسی انجام دهید.

 

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *